DO JUSTY lub innych znających się na rzeczy

DO JUSTY lub innych znających się na rzeczy





Komanka - 2004-06-13 08:24
DO JUSTY lub innych znających się na rzeczy
  Jakie leki przeciwbólowe zawierają ibuprofen oprócz Nurofenu, Ibupromu i Ibuprofenu? Wiadomo, że to tak jak z paracetamolem - wiele nazw handlowych, a składnik ten sam.
http://www.wizaz.pl/w-agora/icons/1pomocy.gif




cheetah - 2004-06-13 08:39

  Nie znam sie, ale gdzies znalazlam ze sa to takie leki jak:
Advil, Bolinet, Dolgit, Ibufen, Ibuprofen, Ibuprom Max, Nurofen, Nurofen Active, Nurofen Forte, Nurofen Menstrual, Nurofen Ultrafast, Nurofen (zawiesina dla dzieci).

ibuprofen + pseudoefedryna:
Ibuprom Zatoki, Modafen, Nuforen Antigrip

fosforan kodeiny + ibuprofen:
Ardinex, Nurofen Plus

ibuprofen + mentol:
Deep Relief

heparynoidy + ibuprofen:
Ibu-Hepa

A to taki maly opis dla zainteresowanych:
Ibuprofen
ibuprofen
analgeticum, antiphlogisticum nonsteroidum, antipyreticum, antirheumaticum
M01AE, M02AA
Działanie: Niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Pochodna kwasu propionowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Działanie leku polega głównie na hamowaniu cyklooksygenaz: (1) konstytutywnej (COX-1) odpowiedzialnej za syntezę prostaglandyn spełniających funkcje fizjologiczne; (2) indukowalnej (COX-2) odpowiedzialnej za syntezę prostaglandyn prozapalnych w miejscu zapalenia. Aktywnym enancjomerem jest S(+) ibuprofen (deksibuprofen), R(-) ibuprofen stanowi prolek in vivo przekształcany częściowo do czynnego związku. W lecznictwie stosuje się mieszaninę racemiczną lub deksibuprofen, co pozwala na zmniejszenie dawki. Z przewodu pokarmowego wchłania się bardzo szybko, częściowo w żołądku i w większym stopniu w jelicie cienkim. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga 1-2 h po podaniu tabletki, a 1 h po podaniu zawiesiny. Metabolizm zachodzi w wątrobie. t1/2 we krwi wynosi 2 h. W 90% wiąże się z białkami osocza. Wydala się z moczem w postaci 2 nieczynnych metabolitów. Eliminowany całkowicie z krwi 24 h po podaniu ostatniej dawki. Hamuje agregację płytek krwi (słabiej i krócej niż kwas acetylosalicylowy).

Wskazania: Jako lek przeciwbólowy (bóle o małym i średnim nasileniu) i przeciwzapalny w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów obwodowych i kręgosłupa oraz innych chorobach reumatycznych. Również w leczeniu zmian pourazowych, przeciążeniowych i zapalnych tkanek okołostawowych: ścięgien, więzadeł, mięśni, torebek stawowych, kaletek maziowych i pochewek ścięgnistych. Także w innych stanach bólowych (m.in. bóle głowy, zębów, miesiączkowe) oraz w gorączce.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, skaza krwotoczna. Ostrożnie w astmie oskrzelowej, niewydolności nerek, wątroby i serca oraz u dzieci do 12. rż.

Interakcje: Jeśli równocześnie stosuje się doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryn, mogą wystąpić krwawienia. Zwiększa toksyczność metotreksatu, zmniejsza działanie leków moczopędnych; zwiększa stężenie litu i digoksyny. W razie równoległego stosowania kortykosteroidów zwiększa się ryzyko działań niepożądanych w przewodzie pokarmowym, włącznie z krwawieniami. Probenecyd i sulfinpirazon przedłużają działanie ibuprofenu. Ibuprofen nie wpływa na stężenie alkoholu we krwi; spożywanie alkoholu podczas leczenia ibuprofenem nieznacznie zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.Leki zobojętniające zawierające wodorotlenek glinu mogą zaburzać wchłanianie ibuprofenu i opóźniać początek jego działania; leki zawierające wodorotlenek magnezu mogą przyspieszyć i zwiększyć jego wchłanianie. Cholestyramina ogranicza wchłanianie ibuprofenu, działanie tego nie stwierdzono w przypadku kolestypolu. Stosowanie równolegle z innymi NLPZ może wywołać alergię krzyżową.

Działanie niepożądane: Odbijanie, niestrawność, nudności, bóle w nadbrzuszu, wzdęcia, biegunka, zaparcie, brak łaknienia, rzadziej wrzód żołądka lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego; odczyny alergiczne: skórne reakcje uczuleniowe, rumień, obrzęki, osutka, pokrzywka, nieżyt nosa, astma oskrzelowa; w razie dużych dawek bóle i zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie, zatrzymanie płynów, obrzęki, zaburzenia widzenia, senność, upośledzenie czynności nerek i wątroby; rzadko w długotrwałym leczeniu może wystąpić niedokrwistość hemolityczna, granulocytopenia i małopłytkowość. W przypadku stosowania deksibuprofenu możliwe jest zmniejszenie częstości występowania niektórych działań niepożądanych. Przedawkowanie: nie daje typowego obrazu klinicznego. Brak antidotum i leczenia swoistego. Stosować leczenie objawowe oraz płukanie żołądka i podawanie węgla aktywowanego.

Ciąża i laktacja: Kategoria B. W okresie okołoporodowym - D.

Dawkowanie: Indywidualnie w zależności od stopnia ciężkości choroby i tolerancji na lek. Podane dawki odnoszą się do ibuprofenu w postaci racematu, w razie stosowania deksibuprofenu powinny być one zmniejszone o 25% (100 mg mieszaniny racemicznej odpowiada 75 mg deksibuprofenu). Dorośli. W chorobach reumatycznych 200-800 mg 3 razy na dobę. Przeciwbólowo 200-400 mg 4-6 razy na dobę. W bolesnych miesiączkach 400 mg 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa 3,2 g, jednak nie zaleca się stosowania dawek większych niż 2 g/d. Dzieci 6. mż.-12. rż. przeciwgorączkowo 5-10 mg/kg mc. (w zależności od wyniku pomiaru temperatury), maksymalna dawka dobowa 40 mg/kg mc. Młodzieńcze przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów 2.-15. rż. 20 mg/kg mc./d w 3-4 dawkach podzielonych. Maksymalna dawka dobowa 40 mg/kg mc. Miejscowo: 4-10 cm kremu nałożyć i wcierać w chorobowo zmienione miejsca; w przypadku dużych krwiaków, skręceń można stosować pod opatrunkiem okluzyjnym.

Cheetah



Justy - 2004-06-13 09:01

  Preparaty jednoskładnikowe, doustne:

Advil =Ibuprofen Polfa-Pabianice =Ibuprofen Polfarmex =Ibuprom =Nurofen tabl. powl =Ibum =Bolinet =200mg ibuprofenu. najtaniej wychodzi Ibum, Bolinet oraz ibuprofeny polfy i polfarmexu

mocniejsze dawki:
Nurofen Forte = Ibuprom Max = 400 mg ibuprofenu
Nurofen Menstrual kaps. o przedł. uwalnianiu (300 mg ibuprofenu)

dla dzieci: Ibufen =Nurofen zawiesina

(cheetah już podała wieloskładanikowe, oraz do snmarowania)



Komanka - 2004-06-13 20:31

  Bardzo Wam dziekuję http://www.wizaz.pl/w-agora/icons/1roza.gif Późno trochę, ale dopiero teraz zajrzałam do wątku http://www.wizaz.pl/w-agora/icons/icon40.gif




liv - 2004-06-13 21:14

  hmmm a tak z ciekawosci- po co Ci to bylo potrzebne???:>



Komanka - 2004-06-13 21:32

  ewa napisał(a):
> hmmm a tak z ciekawosci- po co Ci to bylo potrzebne???:>
Gwoli wyjasnienia. Ibuprofen jest najskuteczniejszy na moje nieszczęsne dolegliwości kobiece http://www.wizaz.pl/w-agora/icons/icon12.gif No, poza Tramalem, ale to lek na receptę i tak silny, że to ostateczność.
Wolę wiedzieć, gdzie jest ibuprofen i czym się faszeruję. Poza tym, kiedy pytam o leki przeciwbólowe, słyszę np. odpowiedź "Mamy Nurofen i Ibuprom" i nigdy pani w aptece mi nie wyjasniła, że to ten sam lek o innej nazwie handlowej. A przy okienku nie ma z reguły czasu na czytanie składu.
Lubię wiedzieć dużo, a że nie mam teraz czasu szukać samodzielnie na guglu http://www.wizaz.pl/w-agora/icons/icon7.gif, to zapytałam na forum.
http://www.wizaz.pl/w-agora/icons/icon40.gif



liv - 2004-06-15 17:52

  hhihi sorki za wscibskosc, tylko, ze ja akurat mam jedno jedyne uczulenie na pochodne kwasu acetylosalicylowego, i to chyba tez wlasnie ibuprofen. dlatego juz myslalam, ze mam bratnia dusze a tu kicha :P http://www.wizaz.pl/w-agora/icons/icon9.gif
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jajeczko.pev.pl