do lekarzy lub osób studiujących medycynę

do lekarzy lub osób studiujących medycynę





PAULA27 - 2004-08-30 10:02
do lekarzy lub osób studiujących medycynę
  Zwracam się ze szczególnym pytaniem, mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Otóż dowiedziałam się od mojego narzeczonego, że jego dziadek urodził się z krótszą nogą (całkiem spora różnica). Trochę mnie to zaniepokoiło, gdyż planujemy mieć dzieci, a nigdzie nie moge znaleźć informacji o takiej wadzie. Interesuje mnie, czy ta wada jest genetyczna, czy raczej nabyta w trakcie rozwoju płodu (np. gdy matka przyjmuje lekarstwa). Niestety nie mogę zapytać o to rodziców mojego chłopaka, bo "u nich się na ten temat nie rozmawia", a on sam nic nie wie.
Jeżeli ktoś z Was ma informacje na ten temat, to proszę, oświećcie mnie, bo sama nie wiem, co o tym mysleć.
Pozdrawiam.




paula78 - 2004-08-30 14:45

  nie jestem lekarzem ale myslę ,ze nie jest to wada genetyczna ,predzej jakies uszkodzenia płodu ,domyslam sie ze dziadek ma juz swoje lata i wtedy nie bylo tak dobrze rozwinietej nauki ,usg itp.
pozatym zazwyczaj wnuki dzieciczą choroby po swoich dziadkach ,tak więc w lini twojego chłopaka powinna wystąpic taka wada.
najlepiej jednak pogadac z ginekologiem ,położnikiem ,pozatym teraz nie ma problemu z wydłużeniem kończyń.
pzdr
paula



Fifinka - 2004-08-30 15:52

  moze pytanie nie na temat, ale dlaczego u nich to temat tabu? przeicez to nie grzech miec krotsza noge:) to tak na marginesie i mysle ze to nie jest wada genetyczna!!



Vulgata - 2004-08-30 18:09

  Witam Wszystkie Wizażanki po urlopie. Co dobre - szybko, zbyt szybko kończy się. Witam, pozdrawiam, dzieląc się wszystkim co najlepsze w wolnych i beztroskich chwilach.
Teraz do Pauli 27. Droga Paulo. Zdumiewa mnie postawa najbliższych Twojego chłopaka. Masz pełne prawo, by dochodzić prawdy. Masz prawo do rozmów w nurtującym Ciebie temacie. Rodzina narzeczonego, nie ma prawa odmówić odpowiedzi na żadne z Twoich pytań. Twój problem to; fakt urodzenia się dziecka z wadą nogi. Czy może to być wada genetyczna, czy też nie?. Nie musi - ALE MOZE!
Na to pytanie mogą odpowiedzieć konsultanci od genetyki. Konsultacje genetyczne mają na celu uświadomienie przyszłym rodzicom potencjalnego, lub aktualnego ryzyka wystąpienie określonych chorób genetycznych w danej rodzinie, lub wykrycia chorób, które mają istotny wpływ na uwarunkowania genetyczne. A takich są już tysiace. Przyszli rodzice, obciążeni psychicznie ryzykiem urodzenia dziecka uszkodzonego powinni mieć możliwość przeprowadzenia diagnostyki genetycznej a potem prenatalnej, zwłaszcza jeżeli pozwoli to na wcześniejsze i skuteczniejsze leczenie ujawnionych wad. Takie konsultacje, wymagają szczególnej ostrożności, zwłaszcza jeżeli dotyczą pacjentów, którzy sądzili że są zupełnie zdrowi a muszą poddać się badaniu, czy nie są nosicielami tych chorób. Ponieważ badanie i konsultacja łączą się często z wydaniem pisemnego orzeczenia o ich wyniku, powinny odbywać się w obecności zainteresowanych.
Nie powinno się obwiniać za posiadanie "nieprawidłowych genów"
Niezbędny jest pełny wywiad rodzinny/ w tym porody martwe i chore/
Konsultacje genetyczne są użyteczne również wtedy, kiedy kobieta jest już w ciąży, ponieważ może być brana pod uwagę możliwość jej przerwania w I trymestrze ciąży.
Jest mało prawdopodobne, by jedno badanie krwi wyjaśniło problem. Dochodzenie (śledztwo ) genetyczne wymaga pobrania krwi od wielu członków rodziny- obojga płci. Wielokrotne pobieranie krwi wynika z techniki badania genów:/ nie będę opisywać tej techniki/ następnie po wykonaniu zdjęć rtg., uzyskane obrazy mapy genowej są porównywane z uzyskanymi od rodziny oraz, jeśli ciąża istnieje, z pochodzącymi z biopsji kosmówki płodu. Można w ten sposób sprawdzić czy płód odziedziczył ten sam fragment chromosomu, który został oceniony jako wadliwy.
Nawet po wielokrotnych badaniach nie jest możliwe całkowicie pewne twierdzenie, że płód bądż osoba wysokiego ryzyka nie jest obciążona chorobą, ponieważ odpowiedni chromosom mógł ulec skrzyżowaniu, lokując gen w innym miejscu.
Dlatego istotną rolę odgrywa diagnostyka prenatalna.
W ciąży wczesnej - usg / bóle, krwawienia- wykrycie żródła, potwierdzenie umiejscowienia i żywotności płodu; ultrasonografia o wysokiej rozdzielczości / od 18 tyg/ pozwala doświadczonemu lekarzowi wykryć większość nieprawidłowości struktur wewnetrznych i wewnetrznych płodu czyli bardzo dużej liczby wad wrodzonych i nieprawidłowości budowy płodu. Badaniem tym oprócz wad w wywiadzie rodzinnym wykrywa się istotne zabuirzenia rozwojowe OUN, układu moczowo-płciowego i pokarmowego oraz Wszelkich wad Kończyn i serca.
Zatem: nie przerażaj się tym tekstem, lecz mając na uwadze dobro Twego przyszłego dziecka stanowczo domagaj się przeprowadzenia badań genetycznych, a będąc już w ciąży- DOMAGAJ SIĘ OPIEKI PRENATALNEJ. Mam nadzieję, że Twoje przyszłe "bobo" będzie cudne, dorodne i zdrowe czego z całego serca życzę. vulgata




PAULA27 - 2004-09-02 17:39

  Uff, dopiero dzisiaj dorwałam sie do internetu.
Dziękuje Wam serdecznie dziewczyny za wszystkie rady i wskazówki. Są dla mnie bardzo cenne. Specjalny http://www.wizaz.pl/w-agora/icons/1cmok.gif dla Vulgaty za szczegółowe informacje.
Przycisnęłam swojego "mena" i obiecał sie dowiedzieć dokładnie, jak to jest z wadą u jego dziadka. Mam prawo wiedzieć, czy moje przyszłe dzieci będa narażone na kalectwo. Nic mnie nie obchodzi ich rodzinne tabu nad tą sprawą. http://www.wizaz.pl/w-agora/icons/icon9.gif
Jeszcze raz dzieki i życzę miłego wieczora.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jajeczko.pev.pl