Broń

Broń





narkotyk - 2008-07-12 10:41
Broń
  Długo zastanawiałam się gdzie to umieścić i postanowiłam założyć ten wątek tutaj, czyli w plotkowym.
Więc jest to wątek o broni:rolleyes:
I mam kilka pytań.
Co trzeba zrobić żeby dostać pozwolenie na broń? Słyszałam, że nie wolno być karanym i leczonym psychiatrycznie.
A powód? Wystarczy powiedzieć, że czuję się zagrożona? To dla wałasnego bezpieczeństwa.
Wg. mnie najlepszy pistolet to Beretta 92.




Elaiza186 - 2008-07-12 10:46
Dot.: Broń
  Pytanie:
Jak uzyskać pozwolenie na broń ?

Odpowiedź:
Osoba zainteresowana uzyskaniem pozwolenia na broń, o której mowa w Ustawie, jest zobowiązana złożyć wniosek do właściwego komendanta policji.

Wniosek ten powinien zawierać:

- imię i nazwisko wnioskodawcy
- imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki
- adres stałego zamieszkania / zameldowania/
- nr dowodu osobistego, nazwę organu wydającego i datę wydania
- nr PESEL.

Do podania /wniosku/ powinien być dołączony życiorys, dwa zdjęcia, zaświadczenie z miejsca pracy, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej - wpis do ewidencji o prowadzeniu takiej działalności. W życiorysie należy przedstawić przede wszystkim takie informacje jak: wykształcenie, wykonywany zawód, pełnione funkcje społeczne lub państwowe, dane o służbie wojskowej.
Informacje o stanie majątkowym mogą być zawarte w przypadku uznania przez stronę, że stanowią one znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.

Ponadto do wniosku mogą być dołączone inne dokumenty, które w ocenie wnioskodawcy - potwierdzają zasadność jego wystąpienia o pozwolenie. Szczególną wartość dowodową mogą mieć udokumentowane informacje o zdarzeniach potwierdzających istnienie faktycznego zagrożenia życia lub zdrowia. Nadto do wniosku obowiązkowo strona winna załączyć orzeczenie lekarskie i psychologiczne potwierdzające brak przeciwwskazań do dysponowania bronią określonego rodzaju.

Szczegółowe przepisy dotyczące zakresu, warunków oraz trybu prowadzenia badań lekarskich i psychologicznych, a także stawek odpłatności za badania zawiera Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 września 2000 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń / Dz.U. nr 79 poz. 898 z późniejszymi zmianami/. W tym miejscu należy zaznaczyć, że skutkiem nie dopełnienia obowiązku przedłożenia orzeczenia lekarskiego i psychologicznego jest wydanie decyzji odmawiającej pozwolenia na posiadanie broni.

Orzeczenie lekarskie i psychologiczne stanowi podstawę do wydania pozwolenia na broń przez okres 2 / dwóch / miesięcy od daty jego wydania. Powyższe stanowi, że osoba, która uzyskała orzeczenie pozytywne, powinna w ciągu 2 miesięcy od daty jego wydania przedłożyć orzeczenie właściwemu organowi Policji wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia. Przekroczenie terminu spowoduje, że orzeczenie - dla organu Policji- traci moc wiążącą i nie będzie stanowiło podstawy do pozytywnego rozstrzygnięcia.

Osoby występujące o uzyskanie pozwolenia na broń w celach łowieckich winny dołączyć także zaświadczenie o przynależności do Polskiego Związku łowieckiego oraz dokument potwierdzający zdanie egzaminu przed komisja powołana przez PZŁ, w skład której wchodzi także przedstawiciel Policji.

W przypadku występowania o pozwolenia na broń w celach sportowych należy załączyć dokument potwierdzający przynależność do klubu sportowego lub stowarzyszenia sportowego, realizującego strzelectwo sportowe , częstotliwość udziału w zawodach organizowanych przez klub,osiągane wyniki oraz zajmowane lokaty.

Osoba winna przedłożyć także licencję i patent strzelecki wydane przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego, jednakże dokument ten nie ma decydującego znaczenia dla merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy.

Osoba ubiegająca się o uzyskanie pozwolenia na broń obowiązana jest - zgodnie z dyspozycja art. 16 Ustawy o broni i amunicji - do zdania egzaminu przed komisją powołaną przez właściwy organ Policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz umiejętności posługiwania
się bronią.

Od egzaminu zwolnieni są m.in. członkowie Polskiego Związku Łowieckiego - w zakresie broni myśliwskiej oraz członkowie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego posiadający licencje na uprawianie strzelectwa sportowego - w zakresie broni sportowej, jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów.
Osoba przystępująca do egzaminu obowiązana jest do uiszczenia stosownej opłaty na konto wskazane przez organ wydający pozwolenie na broń.

opłatę za egzaminy pobiera się w wysokości :
- do ochrony osobistej 500 zł
- do celów sportowych 800 zł
- do celów kolekcjonerskich 1000 zł
- do celów pamiątkowych 400 zł
- do celów szkoleniowych 1000 zł /stawka odpłatności za egzamin związany z ubieganiem się o wydanie pozwolenia na broń w celach szkoleniowych dla nauczycieli realizujących z szkołach lub szkołach wyższych zajęcia z przysposobienia obronnego wynosi 100 zł/
- do innych celów 600 zł.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 Ustawy o broni i amunicji, osoba posiadająca pozwolenie na broń wydane do ochrony osobistej lub ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia, obowiązana jest raz na pięć lat przedstawić właściwemu organowi Policji aktualne orzeczenia lekarskie i psychologiczne.

Termin przedłożenia orzeczeń, dla osób, które uzyskały pozwolenia na broń o których mowa wyżej przed dniem wejścia w życie Ustawy o broni i amunicji mija z dniem 21 marca 2005 r.



Basiula - 2008-07-12 15:49
Dot.: Broń
  ja naoglądałam sie ostatnimi czasy dużo kryminałów i szczeze mówiąc postrzelałabym sobie.Musialabym znalezc jakąs strzelnice i sie nauczyc.A potem takze mysle o zakupie jakiegos guna :D
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jajeczko.pev.pl