poprawiam się z chemii kto pomoze ? aaaaaaaaaaaa
poprawiam się z chemii kto pomoze ? aaaaaaaaaaaa
7minut - 2009-04-28 21:08
poprawiam się z chemii kto pomoze ? aaaaaaaaaaaa
witam, jutro jest moje byc albo nie byc. otóz musze napisac z 3 ostatnich lekcji kartkówkę sa to Podział węglowodanów, cukry proste. wkułam na pamiec wszystki wzory tylko jest prblem który wlecze się za mną od zaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaawsz e... nie umiem uzupełnic spalania... moze to i błache ale nie umiem dobierac wspołczynnikow, moze ktos wiem jak do mnie głąba trafic z tym dobieraniem ? dajmy np glukozę
C6H12O6+O2 -->CO2+H2O
ma któras moze jakis dobry sposób na wytlumaczenie ? przeprasam ze zawracam głowe, ale muszę jutro poprawic poniewa za tydzien mam praktyki i juz wszytskie oceny nam wystawiają. z góry dziękuję za pomooc
cosmetologin - 2009-04-28 21:32
Dot.: poprawiam się z chemii kto pomoze ? aaaaaaaaaaaa
Szczerze to ja zawze uwielbiasłam dobierać współczynniki, chociaż to było bardzo dawno zaczynasz najpierw od węgla, później wodór, a tlen na końcu bo to jest pojedyncza cząsteczka i zawsze możesz coś tam uzupełnić
Nie wiem jak Ci to wytłumaczyć mnie tam nigdy tego nikt nie uczył to się samo jakoś tak czuje jak dobierać te współczynniki. Poprostu poćwić na różnych przykładach. Bo tu nie pytasz się o reakcje utleniania i redukcji prawda ?
amonek2 - 2009-04-28 21:34
Dot.: poprawiam się z chemii kto pomoze ? aaaaaaaaaaaa
Jak dobrze pamietam to liczby maja sie zgadzac, tzn lewa musi rownac sie prawej , a dokladniej to rozwiazalabym to nastepujaco:
C6H12O6 + 6O2 --> 6CO2 + 6H2O
Z lewej jest C6 to z prawej musi tez byc ich 6 - wiec przed C dodajemy liczbe 6
Nastepnie patrzymy na h - z lewej 12 to i z prawej musi byc 12, wiec skoro jest juz H2 to najlezy dodac jeszcze 6 przed H wtedy wyjdzie 12 (bo mnozymy 6*2=12)
Na koniec sprawdzamy O, z lewej jest O6 i jeszcze O2, a z prawej po dolozeniu jest 6CO2 (czyli 12 O), i przy 6H2O jest 6 O, wiec w sumie po prawej jest 12+6=18, czyli z lewej strony nalezy do O2 dodac jeszcze 6 (6O2) i wychodzi po rowno
Podsumowujac:
Przy C , lewa strona to 6 i prawa tez 6
Przy H, lewa strona to 12 i w prawej tez 12
a przy O lewa to 18 i w prawej rowniez 18
Nie wiem czy ci cos rozjasnilam, bo dosc to zawile napisalam.. Mam nadzieje ze nie wprowadzilam cie w blad albo jeszcze wieksza zawilosc.. POWODZENIA
mmm87 - 2009-04-28 22:08
Dot.: poprawiam się z chemii kto pomoze ? aaaaaaaaaaaa
Na poczatku zaznaczam, że żadnym ekspertem nie jestem i chemię miałam bardzo dawno, ale wydaje mi się, że dobieranie współczynników pamiętam ;)
C6H12O6+O2 -->CO2+H2O
Lewa strona:
1 cząsteczka sześcioatomowego węgla, dwunastoatomowego wodoru i sześcioatomowego tlenu
1 cząsteczka dwuatomowego tlenu
Czyli w sumie masz 6 atomów węgla, 12 atomów wodoru i 8 atomów tlenu
Prawa strona:
1 cząsteczka jednoatomowego węgla i dwuatomowego wodoru
1 cząsteczka dwuatomowego tlenu
1 cząsteczka jednoatomowego tlenu
Czyli w sumie masz 1 atom węgla, 2 atomy wodoru i 3 atomy tlenu
Dążysz do wyrównania, tak żeby po obu stronach mieć tyle samo atomów każdego pierwiastka:
Możesz przed każdym związkiem (nie jestem pewna czy to się nazywa "związek", ale chodzi mi o C6H12O6, O2, CO2 i H2O) dopisać jakąś liczbę (zmieniasz w ten sposób liczbę cząsteczek) i po pomnożeniu jej przez liczbę atomów przy każdym z pierwiastków w tym związków otrzymasz nowe ilości ich atomów. Nie możesz manewrować przy liczbach atomów.
Zacznij od wodoru: Przed H2O dopisz 6 i teraz masz w tym związku 12 atomów wodoru (6*2) i 6 atomów tlenu. Czyli w sumie po prawej stronie 12 atomów wodoru (zgadza się z lewą stroną), 8 atomów tlenu (zgadza się z lewą stroną) i 1 atom węgla.
Przed CO2 dopisz 6, żeby zgodziły się węgle po obu stronach. Zauważ, że przez to popsuły się teraz tleny (po lewej jest ich 6+2=8 a po prawej 6*2+6=18). Można to naprawić dopisując przed O2 szóstkę i teraz po lewej masz 6+6*2=18.
Dobrze jest na koniec wszystko jeszcze raz przemnożyć i sprawdzić, czy coś się nie popsuło podczas zmieniania liczby cząsteczek.
Pamiętam, że jak mi zupełnie nic nie wychodziło i ciagle coś się nie zgadzało, to zamiast liczb całkowitych przed tymi związkami można było wpisywać ułamki.
Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam :)