Architektura

Architektura





misia3214 - 2010-04-15 18:32
Architektura
  Witam ;) Chodzę do ostatniej klasy gimnazjum, a w przyszłości chciałabym być architektem. Obecnie stoję przed wyborem szkoły sredniej. Zastanawiam się nad liceum ogólnokształcącym a liceum plastycznym. Pewnie jest tutaj parę osób, które wiedzą o tym zawodzie więcej niż ja. Bardzo proszę o jakieś informacje związane z tym. Jakie przedmioty są najbardziej przydatne do tego? jaką szkołę byście mi polecili?

Z góry bardzo dziękuję
Agnieszka




izusiaa93 - 2010-04-15 18:45
Dot.: Architektura
  Architektura to nie tylko rysunki, do tego zawodu trzeba miec wiedzę z wszystkiego, byc troche takim człowiekiem renesansu :D Oczywiście matematyka na poziomie rozszerzonym, wiedza o kulturze, w zależności od uczelni - fizyka, historia lub geografia. Wybrałabym raczej liceum ogólnokształcące albo o profilu architektonicznym (są takie) albo o właśnie przedmiotach rozszerzonych takich jakie wymieniłam. No i rysunek - to podstawa. Najpóźniejszy czas na rozpoczęcie kursu rysunku to 3 klasa lo, ale lepiej zacząc wcześniej. Dużo obserwowac, cwiczyc kreskę i przyłożyc się do matmy :D



misia3214 - 2010-04-15 18:53
Dot.: Architektura
  Liceum plastyczne, które wcześniej wymieniłam też jest liceum ogólnokształcącym, tylko bardzo dużą wagę przywiązują do rysunku. Ostatnio byłam tam na Drzwiach Otwartych i jeden z nauczycieli wypowiadał się, że na architekturze bardzo ważny jest rysunek, który tam można opanować do perfekcji, jeśli ma się tylko chęci i oczywiście troszkę talentu. W tym liceum jest również taki przedmiot jak histroia sztuki. Chociaż myslę, że to liceum NIEplastyczne dużo lepiej przygotowałoby mnie z matematyki.



izusiaa93 - 2010-04-15 18:59
Dot.: Architektura
  Oczywiście, rysunek jest b. ważny. Skoro uważasz że przygotują Cię tam do niego perfekcyjnie to składaj papiery. Chociaż architektura to kierunek raczej politechniczny, więc właśnie przedmioty ścisłe tez są ważne. To już zalezy od poziomu szkoły - popytaj uczniów i absolwentów jak przygotowała ich do matury i do studiów ;)




trats - 2010-04-16 07:06
Dot.: Architektura
  Cytat:
Napisane przez misia3214 (Wiadomość 18598748) \tylko bardzo dużą wagę przywiązują do rysunku. Ostatnio byłam tam na Drzwiach Otwartych i jeden z nauczycieli wypowiadał się, że na architekturze bardzo ważny jest rysunek, który tam można opanować do perfekcji, jeśli ma się tylko chęci i oczywiście troszkę talentu. tylko, że rysunek w plastykach nie do końca jest takim samym rysunkiem, jaki zdaje się na egzaminach. chyba, że szkoła przygotowuje stricte na architekturę, z czym ja się jeszcze w plastykach nie spotkałam. no ale akurat tu mam bardzo marne rozeznanie ;)

ja bym bez wahania wybrała liceum ogólnokształcące, profil z rozszerzoną matematyką i fizyką. pomijając, że w takich liceach faktycznie bardziej zwracają uwagę na te przedmioty, to po 4. latach spędzonych w plastyku miałabym serdecznie dość ciągłego malowania, rzeźbienia etc. a to samo czekałoby mnie jeszcze przez kilka lat na studiach. ale ja jestem z tych lubiących bardziej ścisłe przedmioty niż tworzenie sztuki :brzydal:



ivonkapiwonka - 2010-04-16 08:24
Dot.: Architektura
  Jestem architektem z Trójmiasta. Odradzam liceum plastyczne. Osoby po nim miały duże problem z geometria wykreślną na pierwszym roku, z matematyką tez nie najlepiej: duże zaległości z liceum. Niewielu ukończylo studia. Liceum ogólnokształcące z rozszerzoną matematyką (fizyka tez się przyda) i lekcje rysunku (ew. aksjonometria) u osoby przygotowującej na architekturę na politechnice! Radzę dobrze się przygotować: konkurencja duża i pierwszy rok też wielu kandydatów weryfikuje.



matysia153 - 2010-04-16 17:43
Dot.: Architektura
  moja siostra(2rok arch.) jest po jednym z najlepszych bialostockich liceow, yla na profilu mat-fiz.. oczywiscie w 3klasie co tydzien chodzila na lekcje z rysunku, dodatkowo duzo rysowala sama w domu.powiem ci tak.. na architekturze nie jest latwo. tylko tak sie wydaje. nauki masz porownywalnie z medycyna a dohodza ci jeszcze rysnuki, makiety, projekty.. MASA dodatkowych rzeczy. musisz napewno byc dobra z matmy, jak nie jestes to musisz nadrobic to swietnymi umiejetnosciami plastycznymi i wyobraznia. dodatkowo jest duuuuuzo histori. ogolnie badz przygotowana na 6 lat wjete z zycia, czeste zarywanie nocek:)



misia3214 - 2010-04-17 21:23
Dot.: Architektura
  dziękuję wszystkim za odpowiedzi :) chyba rzeczywiście wybiorę LO. Tylko nie bardzo cieszy mnie rozszerzona fizyka ;)



wredek - 2010-04-18 04:36
Dot.: Architektura
  A o jakiej architekturze dokładnie myślisz? Wnętrz czy architekturze i urbanistyce lub krajobrazu? Jeśli wnętrz to studia artystyczne na ASP, na które od kandydatów wymaga się m.in. teczki z pracami, tutaj poleciłabym raczej liceum plastyczne. W pozostałych dwóch przypadkach LO, profil matematyczno-fizyczny (lub biologiczno-chemiczny, geograficzny w przypadku architektury krajobrazu).

Na każdej architekturze w postępowaniu kwalifikacyjnym wymagany jest przeważnie egzamin z rysunku (ASP, politechniki, uniwersytety np. UWM, uniwersytety przyrodnicze). Wyjątkiem są uczelnie prywatne (m.in. Sopocka Szkoła Wyższa - architektura krajobrazu, gdzie wymagane jest tylko świadectwo maturalne, przyjmują według kolejności zgłoszeń lub Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie - z tego co się orientuję to przyjmują pod warunkiem, że w ciągu pierwszego roku zaliczy się egzaminy z rysunku i rzeźby).

Radziłabym Ci zapisać się na kursy, np. na politechnice, przynajmniej dwa lata przed maturą, będzie Ci o wiele łatwiej nie tylko podczas egzaminów z rysunku (pamiętaj, że w przypadku architektury i urbanistyki istnieje jeszcze coś takiego jak test z wyobraźni przestrzennej). Matematykę na maturze najlepiej zdawać rozszerzoną, bo konkurencja jest ogromna :)



Jakkolwiek - 2010-04-18 08:34
Dot.: Architektura
  Cytat:
Napisane przez matysia153 (Wiadomość 18619661) moja siostra(2rok arch.) jest po jednym z najlepszych bialostockich liceow, yla na profilu mat-fiz.. oczywiscie w 3klasie co tydzien chodzila na lekcje z rysunku, dodatkowo duzo rysowala sama w domu.powiem ci tak.. na architekturze nie jest latwo. tylko tak sie wydaje. nauki masz porownywalnie z medycyna a dohodza ci jeszcze rysnuki, makiety, projekty.. MASA dodatkowych rzeczy. musisz napewno byc dobra z matmy, jak nie jestes to musisz nadrobic to swietnymi umiejetnosciami plastycznymi i wyobraznia. dodatkowo jest duuuuuzo histori. ogolnie badz przygotowana na 6 lat wjete z zycia, czeste zarywanie nocek:) Już nie przesadzaj, że to taki straszny kierunek. Jestem na III roku Architektury na Politechnice Gdańskiej i przez 3 lata zarwałam tylko po 3-4 noce w sesji. Nie jestem jakąś wybitną studentką, nie dostaję stypendium, ale radzę sobie i nie mam żadnego przedmiotu w plecy. Nauki jest na pewno dużo mniej niż na medycynie- właściwie, to pamięciówki jest bardzo mało. Co do projektów to się zgodzę- na tym te studia polegają :D Dodam jeszcze, że jestem paskudnym leniem, robię wszystko na ostatnią chwilę i się opieprzam ;)
A co do wyboru liceum- ja była w klasie biol-chem (totalnie spontaniczna decyzja, tam mialam najwiecej kolezanek :D), od 2kl chodziłam na kurs z rysunku, maturę zdawałam z matmy i historii sztuki- dostałam się bez problemu do Gdańska, Białegostoku i do Warszawy na wieczorowe.
Jakbym miała jeszcze raz iść do liceum to zdecydowanie do mat-fizu + KONIECZNIE kurs z rysunku.
Pamiętaj, że każda uczelnia ma inne egzaminy wstępne i najlepiej jest się przygotowywać pod kątem danej uczelni :ehem:



parva - 2010-04-18 10:53
Dot.: Architektura
  Moja przyjaciółka studiuje architekturę, również jest po klasie matematyczno-fizycznej w dobrym liceum, poza tym 2 lata chodziła na specjalny kurs. Włożyła w to duuużo czasu i jeszcze więcej wysiłku. Podziwiam ją za to, że potrafiła dzień w dzień siedzieć i rysować. Mnie by to obrzydło po paru dniach ;) Teraz jest jedną z najlepszych studentek na roku i zawsze powtarza, że najważniejsze jest robić to co się kocha :ehem:



misia3214 - 2010-04-18 18:56
Dot.: Architektura
  Myslalam glownie o projektowaniu domow, chociaż projektowanie wnętrz też nie byłoby złe. Myślałam o tym i raczej zdecyduję się na liceum ogólnokształcące o profilu z rozszerzoną matematyką, bo w tym liceum plastycznym do matematyki dużej wagi nie przykładaja. Odstrasza mnie tylko ta fizyka rozszerzona :) Konieczne to jest? zawsze wydawało mi się, że bardziej w tym kierunku przyda sie informatyka niż fizyka. Ale posłucham rad bardziej obeznanych ;-)



izusiaa93 - 2010-04-18 20:04
Dot.: Architektura
  Cytat:
Napisane przez misia3214 (Wiadomość 18664826) Myslalam glownie o projektowaniu domow, chociaż projektowanie wnętrz też nie byłoby złe. Myślałam o tym i raczej zdecyduję się na liceum ogólnokształcące o profilu z rozszerzoną matematyką, bo w tym liceum plastycznym do matematyki dużej wagi nie przykładaja. Odstrasza mnie tylko ta fizyka rozszerzona :) Konieczne to jest? zawsze wydawało mi się, że bardziej w tym kierunku przyda sie informatyka niż fizyka. Ale posłucham rad bardziej obeznanych ;-) Fizyka nie jest jakaś bardzo ważna ale przydatna. Z tego co wiem tylko na niektórych uczelniach się jej wymaga.



trats - 2010-04-18 21:09
Dot.: Architektura
  Cytat:
Napisane przez misia3214 (Wiadomość 18664826) Myslalam glownie o projektowaniu domow, chociaż projektowanie wnętrz też nie byłoby złe. Myślałam o tym i raczej zdecyduję się na liceum ogólnokształcące o profilu z rozszerzoną matematyką, bo w tym liceum plastycznym do matematyki dużej wagi nie przykładaja. Odstrasza mnie tylko ta fizyka rozszerzona :) Konieczne to jest? zawsze wydawało mi się, że bardziej w tym kierunku przyda sie informatyka niż fizyka. Ale posłucham rad bardziej obeznanych ;-) zależy co rozumiesz pod pojęciem informatyka, ale to, czego uczą w gimnazjum czy szkole średniej nie jest ci później potrzebne. niezbędna w zawodzie jest za to znajomość programów do projektowania typu np. autocad.



wredek - 2010-04-20 10:21
Dot.: Architektura
  Cytat:
Napisane przez misia3214 (Wiadomość 18664826) Myslalam glownie o projektowaniu domow, chociaż projektowanie wnętrz też nie byłoby złe. Myślałam o tym i raczej zdecyduję się na liceum ogólnokształcące o profilu z rozszerzoną matematyką, bo w tym liceum plastycznym do matematyki dużej wagi nie przykładaja. Odstrasza mnie tylko ta fizyka rozszerzona :) Konieczne to jest? zawsze wydawało mi się, że bardziej w tym kierunku przyda sie informatyka niż fizyka. Ale posłucham rad bardziej obeznanych ;-) Na architekturze i urbanistyce (kierunek, po którym będziesz mogła projektować domki ;)) fizyka jest ważna. Co prawda, nie na każdej uczelni wymaga się zdawania jej na maturze, ale przydaje się na niektórych przedmiotach (mam tu na myśli fizykę budowli - ponoć to czysta fizyka ;)). Uważam, że jako przyszłej studentce architektury, przyda Ci się dobra jej znajomość (na poziomie rozszerzonym :ehem:). Jeśli chodzi o informatykę to też się oczywiście przydaje. Teraz większość projektów wykonywana jest na komputerach. Znajomość programu autocad jak najbardziej :ehem:. Ale tego nie nauczysz się w LO, tylko już na studiach.

A jeśli myślisz o architekturze wnętrz to nie jest tam potrzebna matematyka ani fizyka, to kierunek typowo artystyczny ;) W tym wypadku poleciłabym Ci bardziej nastawić się na historię, historię sztuki.



Jakkolwiek - 2010-04-22 05:05
Dot.: Architektura
  Cytat:
Napisane przez wredek (Wiadomość 18698743) Na architekturze i urbanistyce (kierunek, po którym będziesz mogła projektować domki ;)) fizyka jest ważna. Co prawda, nie na każdej uczelni wymaga się zdawania jej na maturze, ale przydaje się na niektórych przedmiotach (mam tu na myśli fizykę budowli - ponoć to czysta fizyka ;)). Uważam, że jako przyszłej studentce architektury, przyda Ci się dobra jej znajomość (na poziomie rozszerzonym :ehem:). Jeśli chodzi o informatykę to też się oczywiście przydaje. Teraz większość projektów wykonywana jest na komputerach. Znajomość programu autocad jak najbardziej :ehem:. Ale tego nie nauczysz się w LO, tylko już na studiach. Fizyka budowli jest łatwa i na prawdę nie potrzeba do niej znajomości fizyki licealnej, a już na pewno poziom rozszerzony nie jest potrzebny. Wiadomo, że matematyczne głąby mogą mieć z tym problem (tak samo jak z matematyką, mechaniką, konstrukcjami itd), ale nawet dla nich to wszystko jest do przejścia.
A informatyka- licealna, też nie jest potrzebna, bo niby po co komuś znajomość programowania w Pascalu? :D Autocada się uczyliśmy na pierwszym roku, ale można samemu - 2 tygodnie i jesteśmy obcykani.



wredek - 2010-04-22 08:51
Dot.: Architektura
  Fizyka budowli dla jednego łatwa, dla drugiego trudna. :) Może wiedza licealna nie jest niezbędna, ale uważam, że mając 'jako taką' wiedzę z tych przedmiotów jest łatwiej. :>



Jakkolwiek - 2010-04-23 08:45
Dot.: Architektura
  Cytat:
Napisane przez wredek (Wiadomość 18746425) Fizyka budowli dla jednego łatwa, dla drugiego trudna. :) Może wiedza licealna nie jest niezbędna, ale uważam, że mając 'jako taką' wiedzę z tych przedmiotów jest łatwiej. :> "Jako taką'- oczywiście, ale bez przesady, żeby zaraz się kuć rozszerzonej :P Czasu na sen nie starczy, jak jeszcze zajęcia z rysunku dojdą ;)



misia3214 - 2010-04-24 23:50
Dot.: Architektura
  dziekuję wszystkim za odpowiedzi :) bardzo pomogły mi wasze rady, bo sama nie mialam o tym zielonego pojęcia. Wybiorę liceum ogolnoksztalcace z rozszerzona matematyką zamiast plastyka.

Pozdrawiam, Agnieszka
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jajeczko.pev.pl