deja vu

deja vu





Dorixx - 2005-06-05 18:17
deja vu
  Deja vu ? miałyście kiedyś? kilka razy w życiu miałam już sytułację , którą już wcześniej gdzieś "widziałam" najczęściej jest to jakieś miejsce-np. w obcym mieście, gdzie nigdy jeszcze wcześniej nie byłam nagle zauważam szczegóły, które na 100% widziałam już gdzieś. Jest to dla mnie nie wytłumaczalne. Może ktoś ma jakieś ciekawe linki na strony o deja vu?




natii4 - 2005-06-05 18:20
Dot.: deja vu
  Ja mam w snach deja vu.Najpierw sen,a potem real :)

Tak swoją drogą ja wierzę w reainkarnację,więc to,jak dla mnie,jest bardzo silnie związane z deja vu :D



zygmus - 2005-06-05 18:22
Dot.: deja vu
  ja mam czasami. a gdzies czytalam, ze przytrafia sie, gdy jest sie zmeczonym, bo wtedy mozg rejestruje niektore rzeczy dwa razy :)



manila.sosil - 2005-06-05 18:27
Dot.: deja vu
  ja mam czasami deja vu... najcześciej wtedy gdy jestem bardzo zmęczona... straszne odczucie... staram się wtedy jak najszybciej pójść spać... ostatnio zdarzyło mi się to w czasie pisania na komputerze pracy... była 3 nad ranem a mi się wydawało, że już to pisałam... że to co robię, każdy mój ruch, miał już miejsce przed chwilą...
kiedyś miałam takie coś - ale nie wiem, czy można wlaśnie zakwalifikowac to do deja vu - śniło mi się jakieś miasto, jakaś ulica... Po kilku latach przejeżdżałam właśnie przez tą ulicę... czyli to, co mi się przyśniło miało po jakimś czasie miejsce w rzeczywistości...
ale to wszystko chyba z przemęczenia... nie wiem jak to inaczej wyjaśnić... :)




CzarnyElf - 2005-06-05 18:28
Dot.: deja vu
  Tez tak mialam kilka razy ale nie za czesto najczesciej zdarzalo sie w lato na wakacjach gdzy odwiedzalam nieznajome miejsca,ciekawe naprawde ciekawe......

Wlasnie moze jakies linki?



Dorixx - 2005-06-05 18:54
Dot.: deja vu
  raz miałam tak, że pojechałam na kolonię nad morze jak byłam jeszcze dzieckiem. Gdy dojechaliśmy do budynku w którym mieliśmy mieszkać oniemiałam, bo znałam skądś budynek i teren dookoła, pomimo iż stałam na zewnątrz domu-tuz przed wejściem, doskonale wiedziałam co zobaczę w środku-układ pokoi , stołowkę itp. Gdy weszłam rzeczywiście nie pomyliłam się-gdzies kiedys wcześniej to widziałam , nie wiem czy rzeczywiście to można wiązać z przemęczeniem, chętnie poczytałabym gdzies coś wiecej o tym, bo jak dotąd do reinkarnacji raczej dość sceptycznie podchodzę, póki coś mnie nie przekona.



CzarnyElf - 2005-06-05 18:59
Dot.: deja vu
  Cytat:
Napisane przez Dorixx raz miałam tak, że pojechałam na kolonię nad morze jak byłam jeszcze dzieckiem. Gdy dojechaliśmy do budynku w którym mieliśmy mieszkać oniemiałam, bo znałam skądś budynek i teren dookoła, pomimo iż stałam na zewnątrz domu-tuz przed wejściem, doskonale wiedziałam co zobaczę w środku-układ pokoi , stołowkę itp. Gdy weszłam rzeczywiście nie pomyliłam się-gdzies kiedys wcześniej to widziałam , nie wiem czy rzeczywiście to można wiązać z przemęczeniem, chętnie poczytałabym gdzies coś wiecej o tym, bo jak dotąd do reinkarnacji raczej dość sceptycznie podchodzę, póki coś mnie nie przekona. Mialam bardzo podobnie gdy bylam mala dziewczynka i bylam na wakacjach nad morzem :)

Tez bym chciala o tym poczytac :)



Lazy_Morning - 2005-06-05 19:59
Dot.: deja vu
  Dziewczyny, a może z jakiegoś powodu deja vu dzieciom częściej się przytrafia? :) Jako dziecko i nastolatka doświadczałam tego często, od jakiegoś czasu sporadycznie, może 1-2 x na rok ;)

Ze "Świata nauki":
"Déja vu - uczucia, że dane wydarzenie już kiedyś nastąpiło, przy jednoczesnym przekonaniu o jego unikalności - doświadczyło wielu ludzi. Zazwyczaj towarzyszy temu zaniepokojenie oraz wrażenie pewnej nierzeczywistości sytuacji. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co dokładnie powoduje déja vu, ale powstało na ten temat kilka teorii.

Według jednej z wcześniejszych hipotez, zaproponowanych przez Sigmunda Freuda, déja vu następuje wówczas, gdy ktoś nagle przypomni sobie swoje nieświadome marzenie. Ponieważ nie zdaje sobie z niego sprawy, nie jest w stanie zidentyfikować jego treści, ma natomiast silne poczucie znajomości danej sytuacji.

Później zaczęto wyjaśniać déja vu w kategoriach przetwarzania informacji. W 1990 roku Herman Sno, psychiatra z Ziekenhuis de Heel w Zaandam w Holandii, sformułował teorię, że ślady pamięciowe są przechowywane w postaci jakby hologramów. W odróżnieniu od fotografii każda część hologramu zawiera wszystkie informacje potrzebne do odtworzenia pełnego obrazu. Ale im mniejszy fragment, tym bardziej zniekształcona powstaje z niego całość. Według Sno, déja vu pojawia się, gdy jakiś niewielki fragment doświadczanej sytuacji zaczyna pasować do któregoś z przechowywanych wspomnień. W rezultacie takie zdarzenie powoduje powstanie zniekształconego obrazu wcześniejszego doświadczenia.

Déja vu próbują również wytłumaczyć teorie, zwane przez psychologów global matching models (modelami ogólnego dopasowania). Sytuacja może wydawać się znajoma z dwóch powodów. Po pierwsze, ponieważ bardzo przypomina jakieś przechowywane w pamięci wydarzenie. Po drugie, uczucie znajomości zdarzenia może również pojawić się, gdy jest ono trochę podobne do wielu innych, uprzednio zapamiętanych.

Znaczny postęp w rozumieniu zjawiska déja vu dokonał się również dzięki psychologii poznawczej oraz neuropsychologii. Naukowcy wyróżniają dwa rodzaje śladów pamięciowych. Podstawą niektórych są świadome wspomnienia. Na przykład większość z nas bez problemu potrafi przypomnieć sobie swój pierwszy pocałunek. Inne ślady - na przykład wywołane spotkaniem osoby, którą, jak nam się wydaje, znamy, lecz nie potrafimy sobie przypomnieć skąd - oparte są na zasadzie znajomości (familiarności). Według naukowców, w owym świadomym rozpoznawaniu uczestniczy kora przedczołowa i hipokamp. Natomiast w poczucie znajomości zaangażowane są inne obszary mózgu, przede wszystkim zakręt hipokampa oraz jego korowe połączenia. Josef Spatt z Neurologische Klinik Rosenhügel w Wiedniu utrzymuje, że déja vu pojawia się wtedy, gdy zakręt hipokampa oraz związane z nim rejony mózgu zostają czasowo zaktywowane w momencie normalnego funkcjonowania kory przedczołowej oraz hipokampa. Powstaje wtedy silne wrażenie znajomości danej sytuacji, której jednak nie potrafimy świadomie rozpoznać."



Myszołapka - 2005-06-05 20:02
Dot.: deja vu
  Ja mam tak dośc często. Np siedzę w szkole i rozmawiamy ze znajomymi. Nagle dostaję takiego otępienia, patrzę się na nich, ich miny, gesty i wiem, że już to gdzieś widziałam, to już było. Tak samo jest z miejscami w których jestem pierwszy raz choć już nie tak często. Nurtuje mnie w jaki sposób to się dzieje, co powoduje deja vu. Dysponujecie może linkami do jakiś publikacji w necie??



Oleczka - 2005-06-05 20:16
Dot.: deja vu
  Ja też tak mam.Najczęściej jak przechodze z pokoju do p[okoju czy gdzieś idę to mam wrażenie że taka sytuacja już się kiedyś wydarzyła



CzarnyElf - 2005-06-05 20:24
Dot.: deja vu
  Znalazlam troche ale po angielsku

http://skepdic.com/dejavu.html

http://chronicle.com/free/v50/i46/46a01201.htm

http://serendip.brynmawr.edu/bb/neur.../Johnson2.html



aniess - 2005-06-05 20:27
Dot.: deja vu
  Ja mam deja vu baaardzo często:) No ale powiedzmy, że to po prostu awaria w matrixie :)



Ami - 2005-06-05 20:38
Dot.: deja vu
  Oj, ja mam tak często. I bardzo tego nie lubię. Bardzo. :(



monyczkaaa - 2005-06-05 22:13
Dot.: deja vu
  mi się też to czesto zdarza. bardzo często. ogólnie jestem jakaś "dziwna" jak już kiedyś pisałam, potrafię przewidzieć bardzo wiele rzeczy itepe. dlatego nauczyłam się już tym nie przejmować :)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jajeczko.pev.pl